Nepotopitelný Sam

Námořníci jsou pověrčivá cháska a kočka na palubě prý přináší štěstí lodi a zabraňuje špatnému počasí. To se sice nepotvrdilo, ale rozhodně kočky na palubách lodí zabíjely krysy a pomáhaly tak zdravějšímu prostředí na palubě.

Podle historiků se vztah koček a námořníků datuje už do doby starého Egypta, a nalézt je bylo možné i na vikingských drakarech. Proč? Kočky jsou schopny reagovat na měnící se tlakové podmínky a upozornit na blížící se bouři. No, a také má kdo námořníky vítat…

Asi nejznámější “námořní” kočkou je Nepotopitelný Sam z doby 2. světové války. Nepotopitelný Sam přežil potopení 3 válečných lodí. Pod jménem Oskar byl na palubě německé bitevní lodi Bismarck, když se pýcha Hitlerovi Kriegsmarine vydala na svou první a poslední plavbu v květnu 1941. Když Britové Bismarck konečně poslali ke dnu, byl Oscar zachráněn na torpédoborci HMS Cossack, kde si ho posádka nechala jako maskota a dala mu jméno Sam.

23. října 1941 ale torpédoborec třídy Tribal zasáhlo torpédo německé ponorky U-563 a další loď šla pod Samovými tlapkami kde dnu. Posádka ale svého kocoura zachránila a ten se dostal na palubu třetí lodě, letadlové lodi HMS Ark Royal. Ta šla ale ke dnu už 14. listopadu 1941, když byla torpédována ponorkou U-81. Sam opět přežil, ale byla to jeho poslední cesta na moři.

Nepotopitelný Sam pak již jen chytal myši v kanceláři guvernéra Gibraltaru, a skála se naštěstí potopit nemůže. Nepotopitelný kocour zemřel až v roce 1955 v Belfastu.