Kotě s PP nebo bez PP aneb proč si koupit kotě s PP

Kotě s PP nebo bez PP aneb proč si koupit kotě s PP

Otázka zda-li koťátko s PP (průkazem původu) či bez se honí hlavou každému, kdo se rozhodne si pořídit šlechtěnou kočičku. Na začátku je hledání, během kterého nacházíte spousty různých inzerátů typu „prodám čistokrevné koťátka bez PP“ a zjišťujete, že tyto kočičky jsou mnohonásobně levnější než koťátko s PP.  Jak to tedy je u kočiček s a bez PP?

Koťátko bez PP nemá prokazatelný původ, tedy nemáte žádnou jistotu, co z koťátka vyroste, kdo jsou jeho rodiče, jakou povahu bude mít, jestli nemá nějaké smrtelné nemoci. Toto koťátko nemůžete zařadit k ŽÁDNÉMU plemenu. Prodávající Vám sice může ukázat rodiče koťátka, ale i v tomto případě nevíte, jestli jejich rodiče nebyli kříženci nebo příslušníci zcela jiného plemene a zda-li jsou to opravdu rodiče daného koťátka. V případě, že chcete určité plemeno, je tedy zárukou právě průkaz původu.

Proč tedy prodávající píše, že prodává čistokrevné koťátko bez PP ( vystavení PP vyjde pouze na 150,-), když vlastně čistokrevné koťátko bez PP neexistuje? Majitel může mít kočičku, která PP má, ale nebyla určena pro další chov. Tato kočička byla chovatelem prodána na mazlíčka s podmínkou pozdější kastrace a nový majitel nechal kočičku nakrýt za zády chovatele. Takový prodávající (množitel) tedy není členem žádné organizace a nemusí dodržovat chovatelský řád.

Dle chovatelského řádu kočky nesmějí mít více, než 3 vrhy během 24 měsíců. K žádosti o vystavení PP prvních potomků kočky je nutné přiložit veterinární atest, že kočka nemá pupeční kýlu. Kocour před použitím v chovu musí mít veterinární atest potvrzující, že má obě varlata sestouplá v šourku a běžně vyvinutá. Tato podmínka, spolu s potvrzením, že kocour nemá pupeční kýlu, se přikládá k žádostem o vystavení PP (krycímu listu) jeho prvních potomků. Koťata nesmějí odcházet k novému majiteli (do nového domova) dříve než ve věku 91 dnů (13 týdnů) a musí být plně očkována proti Calicivirus, panleucopeniae a rhinotracheitidis.

Člověk, který odchovává koťata bez PP, může tedy zatěžovat kočku častými porody a díky tomu mohou být koťata slabší a v horší kondici. Koťátka bez PP odcházejí od maminky většinou mezi 6 - 8 týdnem. V této době ještě koťátka nejsou plně očkovaná ani odčervená a správně socializovaná. Tzv. socializační období trvá zhruba od třetího do dvanáctého týdne věku. V tomto období se kotě nejsnáze a bez zábran seznamuje se všemi záludnostmi prostředí a učí se v něm žít. V této době se také setkává s ostatními živočichy a učí se s nimi vycházet, popřípadě je lovit nebo s nimi bojovat. Koťátka napodobují chování matky a dalších domácích dospělých koček, ale zároveň získávají vlastní zkušenosti, které pečlivě ukládají do paměti a kterými se poté řídí po celý svůj kočičí život. Celou tuto důležitou životní etapu kotěte má ve svých rukou chovatel. Na něm nejvíce záleží, zda bude kotě přítulné, bude mít rádo hlazení a mazlení, nebude se bát návštěv, koupání, česání atd.

Koťátka bez PP navíc nebývají testované na genetické a infekční choroby vyskytující se u plemene. 

HCM (hypertrofická kardiomyopatie), PKD (Polycystická choroba ledvin), SMA (spinální muskulární atrofie) a infekční: FIV (virus imunodeficience koček („kočičí AIDS“)), FeLV (Virus kočičí leukémie),  a další. Tyto nemoci jsou neléčitelné a koťátka na ně brzy umírají. Že Vám to nic neříká? Tak věřte, že Vašemu veterináři a Vaší peněžence bude. Často Vás tak kotě bez PP vyjde dráž díky následné veterinární péči. PP sice není zárukou zdraví koťátka, ale seriózní organizovaný chovatel má své chovy testované a testy Vám na požádání předloží.

Hodně lidí si myslí, že když si pořídí kočičku s PP, že s ní musí absolvovat výstavy. Jedná se o omyl začátečníků a možná někteří „množitelé“ se pokouší díky tomuto tvrzení prodávat své koťátka. V dnešní době již výstavy nejsou povinné ani pro chovatele, každý si tedy může zvolit, jestli chce nebo ne. Na výstavách existují i třídy pro kastráty. Kočičky s PP, se kterými se rozhodnete nejít na výstavu, Vám budou velmi rády a stejně ochotně zahřívat Vaší postel jako kočičky výstavní.

Další výhodou koupě koťátka s PP je, že chovatelé prodávají koťátko s kupní smlouvou a celoživotním poradenstvím. Tedy, když dojde k nějakému problému, máte se kam obrátit.

Investice do kočičky s PP je tedy mnohem jistějším krokem, kočička se při dobré péči může dožít 15ti - 20ti let. Pokud si chcete pořídit kočičku a netoužíte po žádném plemeni, udělejte dobrý skutek adoptováním kočičky z některého útulku či depozita, které jsou bohužel přeplněné. Kočička se Vám pak odvděčí svou velkou přítulností a láskou.

Rozhodnete-li se pro koupi kotěte, ať ušlechtilého nebo obyčejného, nekupujte je na výstavě, v obchodě s chovatelskými potřebami nebo jen podle obrázku na internetu. Seznamte se s chovatelem, který koťata nabízí, a v podmínkách, ve kterých je odchovává. Vyplatí se kontaktovat více chovatelů a porovnávat. Při návštěvě u chovatele si všímejte nejen toho, zda je vrh pěkně vyrovnaný, zda jsou koťata čistá a veselá, ale zaměřte se i na ostatní kočky v domácnosti, na prostředí, ve kterém žijí, na způsob, jakým s nimi chovatel zachází, na to jak se koťata i dospělé kočky chovají k novým podnětům, k cizím lidem, popřípadě k jiným zvířatům.

Před odběrem se přesvědčte, že všechna koťata z vrhu, ale i dospělé kočky jsou alespoň na pohled zdravé: Podívejte se, zda mají čisté uši, oči, okolí nosu a řitního otvoru. Prohlédněte si pozorně srst na zádech, hlavně u kořene ocasu a mezi lopatkami, zda tam nerejdí blechy nebo nejsou-li tam černé krupičky – zbytky bleších exkrementů. Požádejte chovatele o dokumentaci k dosavadnímu odčervování a k provedenému očkování. Uzavřete s ním písemnou smlouvu o koupi kotěte a důkladně si ji před podpisem přečtěte. Případné připomínky vzneste ještě před tím, než si kotě odnesete!

 

 

Každou chovatelskou stanici můžete dohledat na: http://fifeweb.org/wp/catnames/cattery.asp

Zdroje:  http://www.schk.cz/proc_kote_s_pp.html

http://www.schk.cz/chovatelsky-rad-schk.html