Kočky Johna Lennona

Snad každý ví, kdo byl John Lennon. Možná už méně se ale ví o jeho lásce ke kočkám.

Julia Baird, sestra Johna Lennona napsala: „[maminka Johna Lennona] Byla vášnivou ctitelkou Elvise od jeho úplného začátku a odmalička nás jeho deskami mezi jinými krmila. Maminka ho tak milovala, že když se nám narodilo koťátko (za mé asistence), dostalo jméno Elvis. Tenhle kocourek později porodil na dně kuchyňské kredence několik koťat, takže jsme poznali svůj omyl, ale jméno mu zůstalo!“
Julia Baird, Geoffrey Giuliano: John Lennon – můj bratr, český překlad Jitka Beránková 

V Liverpoolu byl kocour Elvis patrně jednou z prvních koček v jeho životě, dalšími byly Tich a Sam (Sam se takto jmenoval po Samuelu Pepysovi, britském politikovi, který se proslavil deníkem, který si psal).

Jednou v zimě našel John toulavou kočku, kterou mu jeho teta Mimi dovolila si nechat. U tety Mimi John vlastně vyrůstal a někdy ji s láskou nazýval kočičí ženou. Polo-perského zrzavého kocoura pojmenoval Tim a každý den jemu a dalším kočkám jezdil John na kole do Wooltonu pro kousky ryb. I když se potom stal slavným Beatlem, volal domů, jak se Timovi daří. Ten se údajně dožil 20 let.

Když se svou první ženou Cynthií a synem Julianem žili ve Weybridge, pořídili si Lennonovi kočku, kterou John pojmenoval po tetě Mimi. Brzy nato si se u nich objevila mourovatá Babaghi a další a další, uvádí se, že jich měli až deset.

Jako Beatle měl Lennon kocoura jménem Jesus (Ježíš), patrně to byla reakce na jeho prohlášení, že „Beatles jsou slavnější než Ježíš“ (1966). Pro zajímavost, stejné jméno pro kocoura použil i Paul McCartney, který jedna koťata pojmenoval Jesus, Mary a Joseph (Ježíš, Marie a Josef).

V polovině 70. let prožil John Lennon tzv. „ztracený víkend“ se sekretářkou May Pang. Tehdy, při nahrávání ve studiu, přinesl recepční koťata. May Pang o tom později napsala: „John věděl, na co myslím. ‘Ne, nemůžeme, moc cestujeme,’ řekl. Vzala jsem černé kotě a dala jsem si ho na rameno. John obrátil oči v sloup a řekl: ‘Teď jsi to udělala!’ Chvíli jsem váhala, ale když John přišel, začal kotě hladit a řekl: ‘No, myslím, že musíme mít kočku.’” Večer, když ze studia odcházel, zeptal se, jestli ještě nějaké kotě zbylo. Zůstala jen bílá kočička, kterou nikdo nechtěl, protože byla hodně hlasitá. Obě si je vzali domů a pojmenovali je Major a Minor (tedy česky Dur a Moll).
Daily Mail.co.uk

S Yoko Ono měl John Lennon v New Yorku další kočky: Salt a Pepper (Sůl a Pepř), bílou a černou, další perské kočky pojmenované Misha, Shasha a Charo, a pak také dvě ruské modré kočky, které se jmenovaly Gertruda a Alice. Obě skončily tragicky, John později řekl, že Gertrudu držel, když musela být uspána.

John Lennon spoustu koček také nakreslil. Yoko Ono o tom napsala: „Začala jsem vídat Johna a Seana, jak si spolu kreslí. ‘Tohle je kočka, kočkodřímající, Seane.’ Johnovy názvy byly velmi krátké a jasné, s obrovským vtipem a humorem, Sean se jim smál. Takhle se Sean naučil, jaká je kreslení zábava, jaká je zábava dělat věci společně s tátou a jaká je zábava žít.”

zdroj: Modrý kocour