23 zajímavostí o kočkách, které Vás možná překvapí

Kočky jsou nejoblíbenějšími domácími zvířaty v celosvětovém měřítku, převyšují počet psů cca 3 krát. Jsou to například nejoblíbenější domácí zvířata Severní Ameriky: v porovnání s 63 miliony psů zde žije až 73 milionů koček. Více než 30% domácností v Severní Americe vlastní kočku.

Kočičí srdce bije téměř dvakrát rychleji než srdce člověka – 110 až 140 tepů za minutu.

Kočičí mozek je z 90 % stejný jako lidský, mozek kočky je tedy víc podobný našemu než mozku psa.

Kočky nepředou jenom když se cítí dobře, předou i v situacích, které jsou pro ně životohrožující nebo dokonce, když se jejich život blíží ke konci. Vedci mají za to, že se tím uklidňují nebo říkají něco ve smyslu: “Neubližuj mi prosím”.

Kočky mohou pít mořskou vodu, jejich ledviny sůl dokáží vyfiltrovat.

Kočky mají až 20 svalů, které slouží k pohybu uší.

Obyčejná domácí kočka je rychlejší než Usain Bolt. Dokáže vyvinout rychlost 50 km/h a Boltova rychlost je jen 43 km/h.

Kočky upravují svoje mňoukání tak, aby jim páníček lépe rozuměl.

Přibližně 1/3 majitelů koček si myslí, že jejich mazlíčci jsou schopni číst jejich myšlenky.

Za pouhých sedm let by jediný pár koček a jejich potomků mohl vyprodukovat ohromující počet koťat – celkem 420 000.

SiamkaNěkteré siamské kočky šilhají, protože nervy z levé strany mozku směřují většinou do pravého oka a nervy z pravé strany mozku převážně doleva oko. To způsobuje určité dvojité vidění, které se kočka snaží opravit tím, že šilhá.

Kočky dokáží slyšet ultrazvukové vlny. Na holandském velvyslanectví v Moskvě si zaměstnanci všimli, že dvě siamské kočky se stále zvědavě dívaly na zdi budovy oproti. Jejich majitelé se nakonec dali do šetření. Původně se domnívali, že na tom místě najdou myši. Místo toho objevili mikrofony ukryté ruskými špiony. Kočky slyšely mikrofony, když se zapnuly.

Little NickyKočičí senioři mohou zažívat něco podobného jako staří lidé – demenci nebo Alzheimera, když dosáhnou určitého věku (obvykle kolem 8 let). Mohou se pohybovat po domě trochu dezorientovaně a zmateně, což je důvod proč často mňoukají.

První komerčně klonovaný mazlíček byla kočka s názvem “Little Nicky”. Stál svého majitele 50 000 dolarů, což z něj činí jednu z nejdražších koček vůbec.

A nyní pár rekordů, které mají kočky (často za přičinění lidí) na svědomí:

Creme-puff-oldest-catNejstarší kočkou na světě byla Creme Puff, která se dožila neuvěřitelných 38 let (narodila se 3. 8. 1967 a zemřela 6. 8. 2005). Dlouhověkost se jí prý podařilo, mimo jiné, dosáhnout díky specifické diete, která spočívala v konzumaci slaniny, vajíček, brokolice, chřestu a kávy se šlehačkou. Byla to asi kočka, která si dokázala svůj život pořádně užít ????

 

MeowSe stravováním souvisí i další rekord. Nejtěžší kočkou byl Himmy z Austrálie, který vážil 21 kg a dožil se 10 let. Je to poslední kočka, která se díky své nadváze dostala do Guinessovy knihy rekordů. Po tom jak Himmy zemřel na následky nadváhy byla tato kategorie zrušena, aby nemotivovala majitele koček k jejich překrmování. Další známou těžkotonážní kočkou, která se ale bohužel dožila jenom dvou let byl Meow, který vážil 18 kg. Zemřel na následky dýchacích obtíží poté co byl přijat do útulku, protože se o něj jeho 87-letá majitelka již nebyla schopna postarat. Kocour dostal hned dietu, ale bohužel to už bylo pro něj pozdě.

Naopak nejlehčí kočka, o které existuje záznam i v Guinessově knize rekordů byla modrá himalájská kočka zvaná Tinker Toy, která vážila 616 g. Byla vysoká 7 cm a dlouhá 19 cm.

FelicettePrvní kočka ve vesmíru byla francouzská kočka s názvem Felicette (“Astrokočka”). V roce 1963 Francie vypustila kočku do vesmíru. Elektrody implantované do jejího mozku vysílali neurologické signály zpět na Zemi. Cestu úspěšně absolvovala a živá se vrátila na zpátky zem.

Zeus

Nejdražší kočka byla Asijská leopardí kočka, která byla z 90 % kočkou leopardí a z 10 % domácí. Jmenovala se Zeus. Zeus měl požadovanou cenu 100 000 liber (cca 3,5 mil. Kč v té době). Bohužel si jí za tuto cenu nikdo nepořídil.

Jednou z nejpopulárnější koček dnešní doby je kočka jménem Grumpy Cat (grumpy – mrzutá, nabručená). Díky svému pořád nabručenému vzezření se stala jednou z největších celebrit internetu. Jenom na Facebooku jí sleduje 8,5 mil. fanoušků, na Instagramu aktuálně 2.3 mil. a na Twitru je to dalších 1,2 mil. lidí. O takovém úspěchu si většina z nás může nechat jenom zdát.

Kocour jménem Stubbs byl starostou ve městečku Talkeetna na Alijašce po celých 15 let, a to samozřejme protože porazil ve volbách všechny lidské kandidáty.

SphynxChov koček Sphynx byl delší čas  v Německu zakázán zákonem. Důvodem zákazu byla skutečnost, že některé kočky plemena Sphynx nemají nejen srst, která by je chránila před chladem a naopak před slunečním úpalem v letních měsících, což je důvod proč se toto plemeno doporučuje chovat jenom v bytě, ale zároveň nemají hmatové fousky, které kočkám slouží pro lepší orientaci v prostoru a komunikaci. Chov takto postižených zvířat byl proto vyhodnocen podle rozhodnutí soudu jako týrání a chov byl zakázán. Kočky plemene Sphynx mají mimochodem problém i s termoregulací. Je potřeba je držet v teple, protože jsou náchylné k onemocněním horních cest dýchacích. Jejich pokočka navíc vyžaduje pravidelnou péči (časté koupání a dokonce promazávání krémem). Jejich obdivovatelé na ně ale ani přes náročnější péči nedají dopustit a dnes již tento zákaz neplatí.

Ještě jedna zajímavost ohledně koček bez srsti, kterou hodně lidí nezná je, že alergie na kočky nesouvisí s jejich chlupy, ale s bílkovinou obsaženou v jejích slinách. Pokud jste tedy alergik a se Sphynxem s cítíte lépe než s normální chlupatou kočkou, tak je to možná jenom placebo ????

zdroj: kočkosvět.cz